Pre-COOL cohortonderzoek
Technisch rapport vierjarigencohort tweede en derde meting 2010-2011 en 2011-2012
Technisch rapport vierjarigencohort tweede en derde meting 2010-2011 en 2011-2012
Veen, A., Veen, I. van der, Heurter, A., Paas, T., m.m.v. Karssen, M. (2013).
RAPPORT: 914 ISBN: 978-90-6813-975-4
In de schooljaren 2010-2011 en 2011-2012 vonden de tweede en derde meting van het vierjarigencohort van pre-COOL plaats. Doel van het pre-COOL-onderzoek is om de effecten van deelname aan voorschoolse voorzieningen vast te stellen. Het vierjarigencohort is in 2009 gestart met het verzamelen van gegevens bij kinderen die in het schooljaar 2009-2010 instroomden in basisscholen die deelnemen aan het COOL5-18-cohortonderzoek. Deze aansluiting op het COOL5-18-cohortonderzoek maakt het niet alleen mogelijk een beeld te schetsen van de situatie op een bepaald moment maar ook om op termijn ontwikkelingen in kaart te brengen en beleidsmaatregelen te evalueren.
Het vierjarigencohort wordt op verzoek van het Ministerie van OCW uitgevoerd naast het zogenoemde tweejarigencohort (zie pre-COOL-consortium, 2012), omdat het bij het tweejarigencohort vrij lang duurt voordat eerste uitspraken kunnen worden gedaan over langeretermijn-effecten op prestaties, loopbanen en gedrag in het basisonderwijs. Omdat het in het vierjarigencohort gaat om kinderen die in het onderzoek betrokken werden vlak voor of op vierjarige leeftijd, was een meting in de voorschoolse voorziening zoals in het tweejarigencohort niet mogelijk. Om toch zicht te krijgen op de voorschoolse periode zijn in het vierjarigencohort gegevens verkregen over de deelname aan voorschoolse voorzieningen (type, duur, intensiteit). Verder is voor deze groep in kaart gebracht wat het instroomniveau is op het moment van intrede in het basisonderwijs. Dit is een gegeven dat tot nog toe in effectonderzoek naar deelname aan voorschoolse voorzieningen heeft ontbroken. Informatie over het instroomniveau is nodig om het effect van de voorschoolse periode te kunnen onderscheiden van de vroegschoolse periode (dat is groep 1 en 2 basisonderwijs).
Het pre-COOL-onderzoek wordt gesubsidieerd door NWO/PROO en uitgevoerd in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen.
Contactpersoon: Annemiek Veen: aveen@kohnstamm.uva.nl
Samenwerkingspartners: Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met het ITS (Radboud Universiteit Nijmegen) en het Langeveld Instituut (Universiteit van Utrecht).
Kohnstamm Instituut doet onderzoek op het gebied van onderwijs, opleiding, opvoeding en jeugdhulp. Wij zijn gespecialiseerd in opdrachtonderzoek en komen voort uit de Universiteit van Amsterdam.